(telefon.png) +420 224 805 460  (email.png) info@dacr.cz
>> VŠECHNY AKTUALITY   |   >> ARCHIV AKTUALIT

17.5.2023 SPOLUPOŘÁDALI JSME SEMINÁŘ 70 LET OD AMNESTIE ANTONÍNA ZÁPOTOCKÉHO

Ve spolupráci s Ústavem pro studium totalitních režimů ČR  jsme ve čtvrtek 4. května 2023 v 15 hodin uspořádali seminář k výročí 70 let od amnestie prezidenta Antonína Zápotockého s podtitulem Amnestie, „kulaci“, společnost. Na semináři vystoupili historici Petr Blažek a Jaroslav Rokoský. Akci moderoval vedoucí Muzea družstevnictví Pavel Černý.

Před 70 lety proběhla amnestie prezidenta Antonína Zápotockého.

Stalinské Československo bylo pevnou součástí sovětského bloku. Vězeňské poměry byly drsné, společenství vězňů neuvěřitelně pestré, možnost propuštění při vysokých trestech v nedohlednu. Na společné cele spolu žili, či spíše přežívali váleční hrdinové, kteří bojovali na frontách druhé světové války nebo se účastnili domácího odboje, demokratičtí politici, kněží, univerzitní profesoři, obyčejní lidé nejrůznějších profesí, ale i komunisté, kolaboranti, udavači a vrazi. Po nástupu Antonína Zápotockého do prezidentského úřadu 21. března 1953 se očekávalo – v duchu tradice a po sovětském vzoru – vyhlášení amnestie.

Navenek „lidový“ politik, ale ve skutečnosti jeden z nejtvrdších funkcionářů KSČ, který se výrazně podílel na masové represi a nezákonnosti, s jejím udělením váhal. Jak amnestie vznikala? Na které vězně se vztahovala? Jak ji prožívali političtí vězni? Jak se dotkla sedláků, kteří byli okradeni o své grunty? Jak byly ovlivněny osudy družstevníků, kdy otázka zemědělských družstev spadala pod tehdejšího generálního tajemníka KSČ Rudolfa Slánského, který byl sám obětí politických procesů? Jak ji hodnotil komunistický režim? Jak ji vnímala česká a slovenská společnost?

Galerie

123
ZS ČR (logo ZS.png)  (l2.png)  (l3.png)  (l4.png)

ADRESÁŘ ČLEN